Træk vejret på naturlig vis
Søger du hjælp til at optimere funktionen af din vejrtrækning, gennem bevidst brug af vejrtrækningsøvelser. Så er denne workshop noget for dig.
Du lærer at åbne op for næsens potentiale, aktivere tungens rette position, korrigere til rette kropsholdning og forbedre iltningen, samt arbejde grundigt med diafragma, der er din primære vejrtrækningsmuskel.
København
Sted og adresse:
Frederiksberg Bredegade 1F,
Baghuset 3. sal
2000 Frederiksberg
Træk vejret på naturlig vis
“Sandheden er at de fleste mennesker bare har brug for at lære at trække vejret”
– Professor Karel Lewit.
Over 3 timer lærer du at optimere funktionen af din vejrtrækning, gennem bevidst brug af vejrtrækningsøvelser.
Pris
En workshop på 3 timer koster 750,-
Adressen er:
Frederiksberg Bredegade 1F, Baghuset 3. sal
2000 Frederiksberg
(jeg sender dig mail med en vejledning så du finder de skønne lokaler) Kig evt. i din spamboks hvis du ikke finder mailen i indbakken.

Datoer for kommende workshops
Torsdag d. 1/5 – 2025
Kl. 17:30-20:30
Torsdag d. 19/6 – 2025
Kl. 17:30-20:30
Torsdag d. 11/9 – 2025
Kl. 17:30-20:30
Torsdag d. 23/10 – 2025
Kl. 17:30-20:30
Torsdag d. 27/11 – 2025
Kl. 17:30-20:30
Dørene åbner kl. 17:10
Vær opmærksom på at når du har købt plads på en workshop og du er forhindret i at møde frem uanset årsag er det ikke muligt at bytte datoen ud med en anden.
Overblik
Vejrtrækningssystemet består af flere forskellige dele, trin for trin går du gennem følgende:
– lærer at åbne og bruge næsens potentiale i form af aktivering af kroppens biokemi og hvad dette kan bidrage med i vejrtrækningen.
– aktivere tungens position og fremme afslapning og fordøjelsesprocesser.
– korrigere til rette kropsholdning og forbedre iltningen til dine muskler, bindevæv, organer hjerne og hjerte.
– arbejde grundigt med diafragma, der er din primære vejrtrækningsmuskel, der skal kunne bevæge sig 360 grader rundt.
Når du arbejder med diafragma, kan du ikke undgå at påvirke og arbejde med psoas, der er din store hoftbøjer og forbinder over- og underkrop med hinanden og er medvirkende til at du kan gå, løbe og cykle.
– øge kvaliteten af vagus nerven, der er driftsdirektør for det parasympatiske nervesystem.
– lære at aktivere bækkenbunden til fremme for bevægelse og vitalitet.
Når du mestrer ovenstående, har du kontakt til din vejrtrækning.
Træk vejret på naturlig vis: 750,- kr.
Tilmeldingen er personligt bindende og penge kan ikke refunderes. Det er ikke muligt at bytte datoen eller tidspunktet til anden aktivitet, når der er tilmelding til workshoppen.
Hvis du er forhindret i fremmøde, er du velkommen til at sende en anden.
Dog skal jeg bede dig sende navn og mail på vedkomne til info@longerexhale.com
Du skal have slukket mobiltelefonen i lokalet og stille din taske og hænge dit overtøj i garderoben. Salen er sko frit område. Respekter venligst dette.
Kom venligst i løsthængende tøj uden bukseknap. Undgå træning i kjole, nederdel og cowboybukser.
Jeg glæder mig til at undervise dig og lære dig meget om din vejrtrækning.
Vel mødt
Lotte Maggie Mogensen
Du får følgende:
De problemer du kommer omkring og løser er følgende:
– Du lærer at omskole den skjulte hyperventilation altså den let åbne mund, der får din krop til at stresse og musklerne til at trække sig sammen.
– Du lærer at eliminere de forstyrrelser, der ligger i din vejrtrækning såsom at du trækker vejret DYBT og STORT fremfor at trække vejret horisontalt. Eller trækker vejret op istedet for ind.
– De skjulte og tydelige stressorer, der ligger i din grundvejrtrækning. De blindspots du ikke tænker over men igen og igen aktiverer din stress uanset, hvad du gør og samtidig forhindrer optimal muskelfunktion. Der kunne være manglende evne til at trække vejret ind eller ånde ud.
– Hvad vedvarende stress gør ved dit blodsukker, din evne til at forbrænde og kroppens ældningsprocesser.
– Hvordan du arbejder med vejrtrækningsøvelser til fremme for at smidiggøre rygsøjlen og forløse diafragma og psoas.
Du skal medbringe
- Godt humør
- Nysgerrighed
- 1 vandflaske
- en ekstra trøje og sokker, da du kan fryse lidt, når du begynder at arbejde med vejrtrækningen.
- Notesbog og kuglepen
- Tæppe og en måtte
Der arbejdes ud fra teori og øvelser, der er beskrevet og illustreret i bogen “Træk vejret på naturlig vis” – bogen kan købes på workshoppen til 329,- kr.
Der kan betales med mobilepay.
Hvem er workshoppen for?
Workshoppen er for dig der vil opnå en mere effektiv, funktionel, afslappet og bevidstgørende krop gennem systematisk arbejde v/ at trække vejret på naturlig vis.
Undervisningen veksler mellem praktiske øvelser og teknikker samt korte og præcise teoretiske forklaringer.
Øvelserne er primært liggende. Dog kan der forekomme stående og siddende øvelser.